Preclíky ze Soluně

Recept: Tak dnes je tento recept pro ty, kteří vášnivě milují pečivo, nebo pro ty, kteří ještě netuší, a v okamžiku kdy se zakousnou do preclíku probudí se v nich obrovská touha je připravovat stále.

DOBA VAŘENÍ:

120’

PORCE:

8 ks

INGREDIENCE

*500 g hladké mouky
*300 ml vlažné vody (já používám Pí vodu BCS®)
*14 g sušených kvasnic
*1a1/2 lžičky soli
*45 g cukru krystal
Na posypání:
*2 lžíce cukru
*200 g sezamového semínka
*500 ml vlažné vody (já používám Pí vodu BCS®)
Přehrát video

POSTUP

1. Do mísy dejte vlažnou vodu, kvasnice, 45 g cukru, promíchejte a nechte 10‘ aktivovat kvasnice. Přidejte mouku, do které jste zamíchali sůl, a vytvořte těsto. Těsto rukou hněťte 5-6‘, pokud těsto připravujete v robotu miste asi 3‘.

2. Jakmile je těsto hotové, dejte do mísy vytřené olivovým olejem, přikryjte utěrkou nebo použijete Látkový kryt na kynutí těsta a nechte 1-11/2 hod. v teple kynout, až zdvojnásobí objem.

3. Předehřejte troubu na 200 stupňů. Do mísy nalijte vodu a rozmíchejte dvě lžíce cukru, na talíř nasypte sezamová semínka.

4. Nakynuté těsto rozdělte na 8 stejných dílů, z každého dílu udělejte váleček a spojte v kruh. Každý kruh (preclík) namočte ve sladké vodě, položte na talíř do sezamu a pečlivě obalte. Dejte na plech s rozprostřeným pečícím papírem.

5. Vložte do předehřáté trouby a pečte cca 15-18‘, do okamžiku kdy preclíky budou mít zlatohnědou barvu. Podávejte, samotné, s máslem nebo namažte, Domácí krémový sýr z jogurtu.

Preclíky ze Soluně

Tak dnes je tento recept pro ty, kteří vášnivě milují pečivo, nebo pro ty, kteří ještě netuší, a v okamžiku kdy se zakousnou do preclíku probudí se v nich obrovská touha je připravovat stále.

Pokud chcete ochutnat zaručeně originál, tak musíte do Soluně na Aristotelovo náměstí. V horní části náměstí, když na semaforu přejdete ulici Tzimisky, tak hned za přechodem stojí vždy v dopoledních hodinách pouliční prodejci, s vozíky plnými těch zaručeně nejlepších  preclíků.

No…a pokud nebudete mít cestu zrovna kolem, tak vyzkoušejte preclíky od Mony….prý jsou ještě lepší…

Zanechte mi komentář a pošlete fotku na Instagram nebo Facebook. Ráda uslyším, že se vám recept podařil nebo jak jste si recept upravili k obrazu svému.

Vytisknout recept

sdílejte:

2 komentáře

    1. Dobrý den, ano máte pravdu rozinky tam nejsou. Těsto je stejné, můžete přidat podle chuti 1-2 lžíce rozinek.
      Krásný den, Mony.🫶

Napsat komentář

Jak vám chutnalo? Máte nějaké tipy, nápady či dotazy? Napište mi do komentářů. E-mailová adresa nebude zveřejněna, povinné údaje jsou označeny *