Pohankový chleba s vlašskými ořechy

Recept: Snahou je dát vám co nejdokonalejší a nejspolehlivější recept, ale uvědomuji si, že to, co funguje v mém prostředí, nemusí fungovat u vás.

DOBA VAŘENÍ:

12-18 hodin kynutí, 90’ pečení

PORCE:

750 g

INGREDIENCE

*200g bílé pohankové mouky (šmajstla)
*200g celozrnné pohankové mouky
* lžíce neochuceného psyllia
*100g slunečnicového semínka
*8g soli
*1 lžičku kmínu
*1 lžičku černého seznamového semínka
*1 lžíčku chia semínek
*2 lžičku lněného semínka
*80 g nasekaných vlašských ořechu
*2 lžíce olivového oleje
*800 ml teplé vody 37-40oC (já používám “Pí-vodu BCS®)

Přehrát video

POSTUP

1. Mouku nasypte do mísy, přidejte všechny suché ingredience, kromě vlašských ořechů a dobře promíchejte. Pak uprostřed mouky vytvořte důlek a nalijte vodu. Dřevěnou vařečkou míchejte pomalu od středu ke krajům a tak postupně zapracujte všechnu vodu s olejem do mouky. Těsto, které je dost řídké, dále ještě 10-15′ míchejte, potřebujete rozmělnit všechny hrudky a dostat mícháním do těsta vzduch.

2. Stěrkou setřete stěny mísy od těsta, přikryjte potravinovou folií, plátnovým kloboučkem a dejte na teplé místo kynout na 12-18 hodin (pokud chcete kynutí více nastartovat, dejte těsto na hodinu do trouby předehřáté na teplotu max. 40°C). Doba kynutí je velmi individuální, záleží na mnoha aspektech: teplota, vlhkost, místo, dobrá nálada atd. Čím více bude probíhat kynutí (v tomto případě kvašení, vhledem k tomu, že nepřidáváme kvasnice), tím více může být chleba kyselejší. Neočekávejte, že těsto několikrát zvětší objem pouze se mírně nafoukne a pokud lžící narušíme jeho povrch vevnitř, uvidíte nakypřenou strukturu.

3. Po uplynutí doby odpočinku těsta, rozehřejte troubu na 220°C. Do těsta přidejte vlašské ořechy (pokud zapomenete, zamíchat ořechy jako já na videu, posypte po povrchu a vařečkou zatlačte do těsta) a zamíchejte. Těsto nalijte do formy o velikosti cca 12×25, dejte do trouby péct.

4. Pečte cca 60‘ zakryté pečícím papírem. Vytáhněte, nechte v pokojové teplotě vychladnou a podávejte.

Pohankový chleba s vlašskými ořechy

Pečení chleba od nedávna naplňuje lidi pocitem úspěchu a radosti. Pečivo od pradávna patří k nejobyčejnějším ale základním potravinám. V minulosti hrál výraznou roli zejména funkcí výživnou. Mlhavě si pamatuji obrovskou pec na statku u babičky a necky velikosti koupaliště. Chléb se tehdy připravoval na celý týden, jeho přípravě byla věnována velká pozornost a přerůstala v obřad.

Do dnes zůstává emoce uspokojení při pohledu na čerstvě vytažený bochník z trouby nebo pece, který nepřestává vyvolávat nadšení. Tento chlebík jsem jednou ochutnala a udiveně a nevěřícně kroutila hlavou, že z pohankové mouky může vzniknou tak nádherně chuťově vyvážené pečivo. Recept je mé sousedky Kamily, jednou mi podala přes plot ochutnávku a tam vznikla touha ho připravovat znovu a znovu.

Dnes odpoledne jsme úspěšně uspaly ratolesti a daly se do díla. Příprava je opravu super jednoduchá a jednodušeji to snad ani nejde. V okamžiku, kdy máte po ruce všechny ingredience, je stačí smíchat. Množství semínek si upravte dle vlastních chutí. Vzhledem k řídkému těstíčku není potřeba téměř žádné fyzické námahy. Pak jen dlouze a trpělivě čekat, najít optimální místečko pro odpočinek (samozřejmě těsta) do okamžiku, než chléb provoní celý dům. …. A ty poslední okamžiky jsou nejhorší: „Mami, už ho ukrojíš?!”. “Ne, ještě je horký. Tak vydrž!“ a člověk by sám potřeboval utřít slinu . . .

Hlavní ingrediencí při kvašení chleba je trpělivost, láska a pozorovací talent. Prakticky jde o teplotu, vlhkost, průvan, vhodně zvolené místo. Proto si dopředu udělejte prostor a dobře naplánujte čas. Mým cílem je povzbudit lidi k pečení, naplnit příbytky vůní domácího pečiva, radostí z něj a uctít tímto rituálem své předky, tradice a pospolitost rodiny.

Snahou je dát vám co nejdokonalejší a nejspolehlivější recept, ale uvědomuji si, že to, co funguje v mém prostředí, nemusí fungovat u vás.

Zanechte mi komentář a pošlete fotku na Instagram nebo Facebook. Ráda uslyším, že se vám chleba podařil nebo jak jste si recept upravili k obrazu svému.

Vytisknout recept

sdílejte:

Napsat komentář

Jak vám chutnalo? Máte nějaké tipy, nápady či dotazy? Napište mi do komentářů. E-mailová adresa nebude zveřejněna, povinné údaje jsou označeny *