Špagety s hřibovou omáčkou

Recept: Pokud bude chtít recept ještě obohatit přidejte nastrouhaný parmazán nebo jiný tvrdý sýr typu pecorino ale nevpouštěla bych do hlavy myšlenku použít sýr jako typu eidam. Moje rodina nad touto omáčkou koulí radostí očima, jsou i takoví znalci, kteří říkají: „jako masíčko“.

DOBA VAŘENÍ:

50'

PORCE:

2–⁠3

INGREDIENCE

*300 g hříbků nakrájených nadrobno (podle vlastního výběru)
*1 větší cibule nakrájená nadrobno
*1 lžíce rajského protlaku
*1 stroužek česneku nakrájený najemno
*400 ml nakrájených loupaných rajčat (konzervovaných)
*sůl, čerstvě namletý pepř, oregano
*špetka cukru
*3–⁠4 lžíce najemno nasekané zelené petrželky
*30–⁠40 ml olivového oleje
*150–⁠200 ml vody (já používám Pí- vodu BCS®)
*250 g špaget
Přehrát video

POSTUP

1. Na rozpálenou pánev se širokým dnem nalijte olivový olej, přidejte cibuli, hříbky a restujte alespoň 4–⁠5′.

2. V průběhu restování okořeňte solí, pepřem, oreganem a přidejte česnek. Jakmile máte hotovo, přidejte rajský protlak, asi 1′ restujte společně se zeleninou. Pak přidejte rajčata, špetku cukru, přilijte vodu a duste na mírném ohni pod poklicí 25–⁠30′.

3. V průběhu dušení kontrolujte tekutiny, v případě potřeby podlijte. Krátce před dokončením dochuťte a přidejte petržel.

4. Špagety vložte do vařící, osolené vody a vařte dle přiloženého návodu.

5. Jakmile jsou špagety uvařené, sceďte, přidejte na pánev k omáčce, promíchejte a podávejte.

Špagety s hřibovou omáčkou

Tato hříbková omáčka by se dala nazvat třeba hříbkové ragú nebo hříbková boloňská omáčka. Nazvěte to tak, jak se vám líbí. Je to úžasný recept, hotový během chvilky, který právě teď v zimním období (a nejen v něm) všichni potřebujeme. Kouzlem této omáčky jsou jednoduché a jasné ingredience.

V mém případě jsem použila hříbky, které jsme našly s Natálkou u nás v lese. Hříbky pravé, poddubáky a klouzky. Pokud je nemáte z vlastních zdrojů, pořiďte více druhů, ať jsou to žampiony portobello, nebo hlíva ústřičná, zkrátka vyberte vaše oblíbené. Tajemství je při restování použít kastrol nebo pánev se širokým dnem. Je důležité, aby se suroviny hezky restovaly, a ne dusily.

Jestli budete připravovat recept v létě, kdy je dostatek vyzrálých rajčat, určitě použijte čerstvá, doporučuji hlavně hodně zralá. Spařte je krátce ve vařící vodě, oloupejte a nakrájejte na malé kousky. V tomto případě, pro intenzivnější chuť, přidejte trochu víc rajského protlaku a pro vyrovnání kyselosti trochu více cukru. Většina z nás má ráda těstoviny. Při výběru si dejte záležet na kvalitě surovin a uvidíte, že jednoduchý talíř bude nejen chutný, ale bude hezky vypadat třeba i na svátečním stole.

Kvalitní sušené těstoviny by měly být ze semolinové mouky. Obecně je známo že jedním z ukazatelů kvality je struktura těstoviny. Při tradiční výrobě by těstoviny měly mít hrubší povrch, na který omáčka přilne.

Zanechte mi komentář a pošlete fotku na Instagram nebo Facebook. Ráda uslyším, že vám jídlo chutnalo nebo jak jste si recept upravili k obrazu svému.

Vytisknout recept

sdílejte:

Napsat komentář

Jak vám chutnalo? Máte nějaké tipy, nápady či dotazy? Napište mi do komentářů. E-mailová adresa nebude zveřejněna, povinné údaje jsou označeny *