1. Do mísy dejte mouku, sůl, droždí, cukr a promíchejte. Uprostřed mouky udělejte důlek, přidejte jogurt, vlažnou vodu a lžíci olivového oleje. Rukou nebo mixerem vymíchejte těsto, které bude mít lehce lepkavou konzistenci.
2. Druhou čistou mísu vymažte zbytkem oleje, dejte do ní těsto a přikryjte látkovým kloboučkem a dejte na teplé místo kynout. Doba kynutí je individuální, odvíjí se od teploty, vlhkosti a dalšího (třeba i světla). V každém případě je těsto na vrcholu kynutí v okamžiku, kdy ztrojnásobí objem.
3. Jakmile je těsto vykynut, vyklopte na pomoučněný vál, vytvořte stejně velké bochánky o váze přibližně 65g a nechte ještě 30′ odpočinout. Nakonec z bochánků vyválejte tenké placky o průměru cca 15 cm.
4. Rozehřejte pánev na středně velkou teplotu a na suchou pánev položte placku. Po 10 vteřinách placku otočte a nechte pomalu nadzvednout a znovu otočte. Celý proces ještě jednou zopakujte. Jakmile je placka hotová je vláčná a pružná, můžete ji potřít olivovým olejem.
Chlebové placky – pita
Pita chleba pravděpodobně pochází z Mezopotámie, první záznamy jsou z roku 2 500 př. Kr. Odtud se začal šířit do celé přední Asie, středomoří a na Balkán. Chlebová placka neboli pita je velmi známá i v Řecku z pouličního jídla. Je to jakoby sendvič naplněný kořeněným vepřovým, kuřetem, v období půstu hranolky nebo zeleninou.
V tomto receptu je použitý jogurt, ten dodá pitě vláčnost, udržuje v pita-chlebu vlhkost, a pokud ho dobře uskladníte, vydrží měkký, nadýchaný a křehký i další den, stačí jen prohřát na suché pánvi. Při přípravě nespěchejte, dejte kynutí čas, jakmile položíte placku na pánev neopomeňte ji v prvních vteřinách otočit. Krásně rovnoměrně se opéká a nafukuje. Celková doba pečení jedné pity je cca 3′.
Zanechte mi komentář a pošlete fotku na Instagram nebo Facebook. Ráda uslyším, že se vám placky líbí nebo jak jste si recept upravili k obrazu svému.